This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.plMZŁW RJnOMZPK BnOSIATKÓWKA


    1
  • 24.05.2016 - Wyniki i zdjęcia
  • 04.12.2015 - Dziecinada 2015!
  • 19.11.2015 - MISTRZOSTWA POWIATU WIELUŃSKIEGO W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT
  • 26.05.2015 - Mistrzostwa Powiatu w siatkówce plażowej!

O co chodzi w RJnO
W Orientacji Sportowej wyróżniamy:

BnO – Bieg na Orientację (ang. foot orienteering)
RJnO – Rowerowa Jazda na Orientację (ang. MTBO)
NBnO – Narciarski Bieg na Orientację (ang. ski-O)
Trail-O – Orientacja Precyzyjna (ang. trail-O)

Wszystkie te dyscypliny łączy jedno – nawigacja w terenie, która wiąże się z kilkoma nieodłącznymi elementami: Mapa – to dzięki niej możemy orientować się w terenie, wspomagając się kompasem. Na mapie zaznaczone są punkty kontrolne, które musimy potwierdzić w odpowiedniej kolejności w jak najkrótszym czasie.

RJnO - Dyscyplina orientacji sportowej dla rowerzystów polega na wyborze wariantu dobierając najodpowiedniejsze ścieżki do jazdy. Liczy się zarówno długość, szerokość, jak i twardość i rodzaj podłoża. Jeżeli jesteś kolarzem znudzonym ciągłym jeżdzeniem po tych samych drogach, to jest coś dla Ciebie. Każdy start jest niepowtarzalny, gdyż trasy przed zawodami objęte są tajemnicą i projektuje się je na konkretny start. Dlatego zawsze możemy sprawdzić swoje umiejętności wyboru wariantu a w przypadku jazdy na rowerze odpowiedniej ścieżki.
Sztuką jest odnalezienie równowagi pomiędzy szybkom jazdą, a poprawnym odczytywaniem mapy i nawigowaniem w terenie. Dlatego jest to sport dla ludzi myślących, a doping nie wchodzi w grę – nawet jeśli jesteś najszybszym kolarzem świata, nie poradzisz sobie z mapą jadąc zbyt szybko.

Mapa - mapa do orientacji sportowej charakteryzuje się dużą szczegółowością, którą określają międzynarodowe standardy. Wyobraź sobie, że chodzisz po mieście z mapą, na której zaznaczoną masz każdą ławkę, bramę w budynku, krzak, nawet najmniejsze alejki w parku. Korzystanie z mapy do orienteeringu jest naprawdę wielką frajdą!

Kompas - Specjalistyczny kompas jest bardzo szybki i precyzyjny. Zakładasz go na palec w ten sposób, że w każdej chwili możesz go szybko przyłożyć do mapy i przekręcić ją tak, aby zgadzała się z faktycznym kierunkiem północy.

Punkt kontrolny - w skrócie PK - składa się ze stojaka, do którego przymocowany jest materiałowy lampion, który jest symbolem orientacji sportowej. Do stojaka przytwierdzone jest urządzenie elektroniczne, dzięki któremu w ułamku sekundy potwierdzasz obecność na danym punkcie kontrolnym. W razie awarii systemu elektronicznego jest też perforator, którego użyjesz dziurkując mapę.

Więc o co biega? Najlepiej zobrazuje to poniższy film. Orientacja Sportowa Film promocyjny PZOS

Źródło: Materiały pochodzą ze strony PZOS (Polski Związek Orientacji Sportowej)
H. CieślaNAJBLIŻSZE ZAWODY

.

PARTNERZY RJnOFACEBOOKSTATYSTYKI